بلاگ

ورود اولین محصول سال 1402 به شالیکوبی شلتوک

از ابتدای مردادماه به تدریج برنج های جدید وارد بازار می شوند ولی همچنان در حدود 30 درصد از محصول سال قبل در شالیکوبی ها دپو مانده اند. وزیر جهاد کشاورزی اما به منظور حمایت از برنجکاران در سفر اخیر خود به استان های مازندران و گیلان اعلام کرده است خرید برنج پرمحصول شالیکاران در دستور کار قرار دارد.

انتظار برای بالا رفتن قیمت یکی از دلایل اصلی در انباشت برنج کشاورزان از سال قبل با هدف بالا رفتن قیمت بود به همین علت کشاورزان محصول خود را با قیمت های 85 تا 90 هزار تومان به بازار عرضه نکردند و حالا با کمبود نقدینگی در آستانه برداشت محصول در سال جدید هستند.

وزیر جهاد کشاورزی در سفر به گیلان که رتبه یک سطح زیر کشت برنج و رتبه 2 تولید برنج در کشور را داراست، دستور خرید تضمینی برنج را صادر کرده و گفته است: بالغ بر 110 هزار تن برنج در انبارها و کارخانه های شالیکوبی گیلان دپو شده است و دولت برای حمایت از کشاورزان و شالیکاران اقدام به خرید تضمینی برنج استان های شمالی بویژه گیلان کرده است. محمد علی نیکبخت در استان مازندران نیز با تاکید دوباره مبنی بر اولویت وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از کشاورزان و شالیکاران گفته است: یکی از دغدغه های کشاورزان خرید برنج طارم و هاشمی است که همکاران ما در جهاد کشاورزی بررسی این موضوع را در دستور کار قرار دادند. با بررسی هایی که در خصوص خرید برنج طارم و هاشمی انجام می شود بزودی تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد.

رحمت الله اسدی، نماینده شرکت شالیکوبی داران بهشهر با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خرید تضمینی برنج همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان مازندران به «ایران» می گوید: وظیفه خرید برنج به اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران داده شده است. وی می افزاید: 120 واحد شالیکوبی در استان مازندران وجود دارد که در هر شهرستان 3 یا 4 واحد شالیکوبی به عنوان پایلوت مرکز خرید برنج توافقی از کشاورزان تعیین شده است تا اقدام به خرید برنج کنند. قیمت ها هم بر اساس کیفیت و نوع برنج به ما اعلام می شود و محصول در بسته های 10 کیلویی آماده می گردد.

ممنوعیت واردات برنج به کشور

در سال گذشته قیمت برنج به یکباره افزایش زیادی پیدا کرد و این مساله همزمان با جنگ روسیه و اوکراین شد در نتیجه واردات برنج در دستور کار قرار گرفت، اما امسال برای حمایت از شالیکاران شمال کشور و بازگشت تعادل به بازار عرضه و تقاضای برنج، واردات این محصول غذایی به کشور تا اطلاع بعدی ممنوع و ثبت سفارشی در این راستا انجام نخواهد شد.

ممنوعیت واردات برنج به کشور پایدار خواهد بود و با حفظ سرانه مصرف کشور تا تامین منافع کشاورزان و مصرف کنندگان ممنوعیت اعمال شده برداشته نخواهد شد.

تخصیص 2500 میلیارد تومان برای خرید برنج

دبیر انجمن تولیدکنندگان و وارد کنندگان برنج در گفت و گو با «ایران» درباره خرید تضمینی برنج می گوید: در خرید تضمینی مبلغی برای هر کیلوگرم برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی تعیین و از کشاورز خریداری می شود. هر ساله شرکت بازرگانی دولتی و سازمان تعاونی روستایی به صورت توافقی مقداری برنج از کشاورزان خریداری می کنند به طوری که در سال جاری نیز 2500 میلیارد تومان برای این امر اختصاص داده است.

مسیح کشاورز می گوید: انجمن نیز به خرید برنج از کشاورزان ورود کرده است و به همین دلیل شالیکاران از خرید برنج رضایت داشتند. همین امر سبب شده که قیمت برنج در اراضی شمالی به 50 تا 60 هزار تومان برسد.

وی یادآور می شود: برنج در زمان کشت توسط واسطه گر و سلف خر خریداری می شود با وجود این انجمن اعلام کرد که در مرکز پایانه های صادراتی برنج مازندران، شرکت طبیعت و افق کوروش حاضر است مقدار بسیار زیادی برنج با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری کند که همین امر ضربه سنگینی به دلالان وارد نمود و همچنان هم این روند ادامه دارد. وی می افزاید: وقتی که می توانیم برنج ایرانی را با قیمتی نزدیک به برنج خارجی خریداری کرده و در بازار عرضه کنیم طبیعتا این امر مورد استقبال قرار گرفته و از آن حمایت می شود کما اینکه سود خوبی نصیب فروشندگان نیز خواهد شد.

انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج ایران از اردیبهشت ماه اقدام به خرید برنج از کشاورزان کرده است تا در فصل زراعی جدید، محصول سال گذشته را با نرخ منطقی و متناسب بازار خریداری کند. این انجمن با توجه به بضاعت خود برنج از کشاورزان می خرد تا در 12 هزار فروشگاه های زنجیره ای عرضه کند، اگرچه بایستی برای موفقیت بیشتر این طرح سازمان تعاون روستایی، بانک ها، اتحادیه ها و شالیکوبی داران نیز پای کار بیایند.

انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج ایران از اردیبهشت ماه تاکنون بالغ بر 80 هزار تن برنج در مدت بیش از 2 ماه از کشاورزان خریداری کرده اند و تا زمانی که آنها آماده فروش محصول باشند، خرید انجام می شود. در حال حاضر با هماهنگی های انجام شده خرید برنج از کشاورزان در مازندران در محدوده قیمت 60 تا 70 هزار تومان در حال انجام است ، اما کشاورزان خواستار افزایش این قیمت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *